Spotkanie młodzieży gmin partnerskich 2016

Gmina Reńska Wieś otrzymała radosną informację na złożony wniosek do fundacji europejskiej. Złożonych zostało z państw należących do Unii Europejskiej 602 wnioski. Dofinansowanie otrzymało tylko 96 wniosków, w tym z Reńskiej Wsi. Z Polski ubiegało się o środki finansowe 30 projektów – dofinansowanie uzyskało 8 polskich liderów, tj. miasto Mińsk Mazowiecki oraz Gminy: Reńska Wieś, Długołęka, Rajcza, Kolbudy, Kępno, Zator oraz Zelów.

Pozyskane środki w kwocie 22 tys. Euro – tj. ok. 94 tys. zł. zostaną przeznaczone na organizację kilkudniowego projektu, który realizowany będzie w miesiącu lipcu 2016.

Gospodarzem projektu będzie Gmina Reńska Wieś, natomiast partnerami będą gminy partnerskie z: Andelskiej Hory z Republiki Czech, Neuenstein z Niemiec, Szendehely oraz Nograd z Węgier. W 2016 roku przypada jubileusz współpracy z Andelską Horą – 15 lecie oraz Szendehely – 10 lecie.

Realizacja projektu skierowana będzie na promocję Gminy Reńskiej Wsi – odbędą się spotkania w szkołach, min. Szkoła Podstawowa z Pokrzywnicy ma podpisane partnerstwo z węgierską szkołą z Szendehely, podobnie Szkoła z Długomiłowic, której partnerem jest czeska Szkoła z Andelskiej Hory. Również włodarze gminy czynią starania aby zaprosić delegację z ukraińskiej partnerskiej Gminy Tarnowcy, położonej w Regionie Zakarpackim.

Ponadto odbędą się wycieczki promujące nasz region tj. do Opola – wizyta w Urzędzie Marszałkowskim, spotkanie z Panią Konsul w Konsulacie w Opolu. Również odwiedzimy zamek w Mosznej, Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie oraz Górą Św. Anny – Sanktuarium oraz rezerwat przyrodniczy.

Generalnym celem projektu będzie omówienie współpracy gmin, wymiana kulturalno-sportowa, ożywienie kontaktów w nowych obszarach pomiędzy szkołami oraz zespołami artystycznymi. Ponadto przewidziane są warsztaty pt. „Odpowiedzialność i rola obecnego pokolenia w budowaniu więzi europejskich pomiędzy narodami”, „Rola mniejszości narodowych w życiu społeczno – kulturalnym” z udziałem posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Panem Ryszardem Gallą.

Goście z zagranicy wezmą również udział w Święcie Herbowym, które odbędzie się w niedzielę dn. 10 lipca 2016r.

Gmina Reńska Wieś również aplikuje kolejny projekt do Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Planowany jest 6 – dniowy pobyt w dniach 23.06-28.06.2016r. w gminie partnerskiej Neuenstein. W ramach rewizyty 30 – osobowa grupa ministrantów z terenu gminy Reńska Wieś będzie wspólnie realizować projekt z niemieckimi ministrantami.

To, że warto sięgnąć po środki europejskie jest mocno uzasadnione. Dzięki temu Unia Europejska stwarza ogromne szanse na zorganizowanie wielu przedsięwzięć. Gmina Reńska Wieś ma w tej materii spore doświadczenia i osiągnięcia, wie jak to robić aby z tej szansy skorzystać.

Tekst: Jan Domek- Z-ca Wójta Gminy Reńska Wieś

Informacja Burmistrzów węgierskich gmin o udziale w projekcie- pobierz plik (*pdf)

Informationen über das Projekt „Das Jugendtreffen der Partnergemeinden"- pobierz plik (*pdf)

Informacja o projekcie Spotkanie młodzieży gmin partnerskich- pobierz plik (*pdf)